poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Opony ekologiczne - nowy trend zakupowy?


Czym są opony ekologiczne i czy mają szansę zawładnąć rynkiem 4x4 i rynkiem klasycznych opon do aut? Zobaczymy z czasem. Warto jednak przyjrzeć się tym trendom, bowiem opony ekologiczne nie są już nowością na polskim rynku, a ilość sprzedanych sztuk z roku na rok rośnie.

Opony ekologiczne na pierwszy rzut oka kojarzą się z ekologicznym materiałem, z którego zostały wykonane. Tutaj bez dwóch zdań ekologia by się przydała bowiem zwykłe opony są produkowane tak, by były jak najtrwalsze podczas ich użytkowania natomiast już ich rozpadem lub utylizacją nikt tak bardzo się nie przejmuje. Jednak nie jest tak źle - opony można np. bieżnikować i przez to wydłużyć ich cykl życia przynajmniej w pewnym stopniu. Prawdziwa "ekologiczność" opon opiera się jednak bardziej o czynniki ekonomiczne niż czysto ekologiczne - mianowicie chodzi o zużycie paliwa.

Projektanci opon ekologicznych przyjęli za cel nadrzędny zmniejszenie zużycia paliwa spalanego podczas jazdy takimi oponami. Oszczędność ta sięga do ok. 0.5l paliwa - nie jest to specjalnie dużo biorąc pod uwagę spalanie niektórych aut na 100km. Mimo wszystko podjęto trud obniżenia spalania ilości paliwa nawet o te 0.5l poprzez specjalne konstrukcje opon ekologicznych: ich mieszanki i bieżnika. Do tego jeszcze dochodzi styl jazdy - dopiero on w połączeniu z oponą ekologiczną dają pewną oszczędność.

Opony ekologiczne są zatem konstruowane tak by zmniejszyć opory toczenia i co za tym idzie - straty energii podczas jazdy. Dzięki temu redukowane jest zużycie paliwa i emisja CO2 do atmosfery. Oczywiście sam pomysł na tego typu ograniczenia wziął się z zaostrzania przepisów nakładanych na producentów opon.

Gdzie można kupić takie opony? Czy dużo jest ich na rynku? Jeśli przyjrzymy się ofercie opon ekologicznych okaże się, że jest w czym wybierać. Co ciekawe tego typu opony weszły nie tylko w segment opon osobowych, ale są także ekologiczne opony terenowe, do aut dostawczych czy nawet do Formuły 1 (opona Bridgestone Potenza).

Wysiłek podjęty przez projektantów i producentów wydaje się być jednak sensowy. Przykładem może być chociażby test opony Michelin Energy Saver. W testach przeprowadzonych w roku 2009 wykazano, że przez cały okres użytkowania opony pozwala ona zaoszczędzić nawet 80 litrów paliwa.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz