wtorek, 23 września 2014

Opona BF Goodrich Krawler T/A KX - ekstremalna opona do wspinaczki po skałach



Opona BF Goodrich Krawler T/A KX to - jak sam producent o niej pisze:
"Zwycięzca większej ilości konkursów na opony do wspinaczki po skałach niż wszystkie inne opony razem wzięte" (w latach 2004-2008).

Zaprojektowana tak by zmaksymalizować przyczepność opony do skał i kamieni, ale również do wszelkiego rodzaju błota i grząskich terenów. Karkas opony został maksymalnie wzmocniony - zastosowano dwie stalowe obręcze w środku - przez co uchodzi za praktycznie niezniszczalny. Do tego dochodzi bardzo głęboki agresywny bieżnik o specyficznej fakturze, ogromne - w porównaniu z innymi oponami - klocki bieżnika, zapożyczone z ciężkich samochodów ciężarowych, dobrze odprowadzające błoto i kamienie na boki. Mniejsze klocki znajdują się również po bokach opony co również wzmacnia jej konstrukcję i zabezpiecza przed bocznymi uszkodzeniami.

Opona Krawler T/A KX w ocenie producenta BF Goodrich

Za jakością tej opony przemawia jednak nie jej dokładny opis producenta lecz najlepiej świadczy opinia samych użytkowników o tym sprzęcie: 95% użytkowników jest zdecydowanie na tak, określając ten model BF Goodrich jako najlepsza opona na skalne i kamienne podłoże i jedna z najlepszych opon off-roadowych w ogóle. I choć sam producent BF Goodrich na swojej stronie produktowej Krawler T/A KX wskazuje poniekąd mankamenty tego modelu: "cykl życia bieżnika" oceniony na 5/10, "wydajność paliwowa" - 2/10, komfort - 3/10 (oceny są w skali 1-10 i odnoszą się do innych opon BF Goodrich, a nie wszystkich opon terenowych na rynku) to model ten cieszy się niesłabnącą popularnością wśród fanów prawdziwego off-roadu ze względu na rzeczywiste osiągi i wydajność w najtrudniejszym terenie.

A tutaj można zobaczyć zachowanie opony BF Goodrich Krawler T/A KX w realnych warunkach off-roadowych:




środa, 17 września 2014

Rynek opon w Polsce - czy kryzys jest widoczny?


Biorąc pod uwagę ogólnoświatowy trend w branży produkcji i sprzedaży opon niestety spadki są wciąż postępujące. Mimo, że o kryzysie gospodarczym nikt już nie mówi, to właśnie on zapoczątkował trend spadkowy, który jest widoczny co roku również w Polsce. Dla przykładu w 2013 roku krajowy rynek opon przedstawia się następująco: opony osobowe i dostawcze: -5,65% rok do roku, opony letnie i sportowe: -11,6% rok do roku, opony zimowe: -0,15% rok do roku.

I tutaj jednak warto wyodrębnić z branży oponiarskiej opony 4x4, które - traktowane jako niszowy segment - ale w odróżnieniu od pozostałych zaliczyły wzrost i to rzędu 15%. Również w segmencie opon dla aut ciężarowych i autobusów dzieje się co raz lepiej - tutaj wzrost szacuje się na 9%. Co więcej prognozy są całkiem obiecujące, a organizacja ETRMA (European Tyre & Rubber Manufacturers’ Association) szacuje coroczny wzrost na stabilne 2-3%.