poniedziałek, 26 marca 2018

Kiedy zmienić opony na letnie i na zwrócić uwagę



Pierwsze dni wiosny już za nami. Jednak pogoda płata figle. W nocy nadal temperatura na minusie, a w ciągu dnia temperatura dodatnia. Czy już powinniśmy zmienić opony? Jeśli nie, to kiedy je zmienić?

Przed zmianą opon trzeba zwrócić uwagę na pogodę

Jeśli chodzi o zmianę opon, to nie ma na to określonego terminu w kalendarzu. To, że zaczęła się kalendarzowa wiosna, to nie znaczy, że musimy szybko jechać do zakładu wulkanizacyjnego, aby zmienić opony. Opony zmiany wtedy, gdy widzimy, że typowo zimowa pogoda już minęła. Dobrym pomysłem jest obserwowanie pogody długofalowej, aby zobaczyć, czy pogoda nie spłata jeszcze jakiegoś „figla”. Gdy prognoza pogody przewiduje, iż będzie utrzymywać się temperatura powyżej 7 stopni Celcjusza, to wówczas można zmienić opony na letnie. Należy jednak uważać wybierając się w góry i sprawdzić, czy tam pogoda jest taka sama.

Parametry i sama wymiana

Przed wymianą opon należy sprawdzić:
  • stan bieżnika najmniej może mieć 1,6 mm, lecz idealnie to ok. 3 mm,
  • czy nie ma uszkodzeń z boku,
  • jeśli ma drobne przebicia, to można je naprawić u wulkanizatora,
  • jeśli opona ma ponad 10 lat, to nie należy jej zakładać.
Jeśli chodzi o samą opłatę wymiany, to wszystko zależne jest od tego, czy wymieniamy tylko opony, czy też całe koła. Cena wymiany opon waha się od 40 zł do nawet 120 zł. Wszystko zależy od ich rodzaju i stanu.

Wymiana opon na zimowe na terenie Unii Europejskiej

Kraje w których wymiana opon nie jest obowiązkowa to Polska, Grecja, Macedonia, Albania, Wielka Brytania, Irlandia, Holandia, Dania, Belgia, Portugalia, Bułgaria. Opony należy wymienić w: Austria, Estonia, Norwegia, Szwecja, Rumunia, Słowacja, Łotwa. Kraje, w których opony trzeba zmienić na zasadzie lokalnego nakazu: Niemcy, Francja, Czechy, Włochy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz