W seryjnej wersji dopracowano układ zawieszenia dodając stalowe sprężyny. Natomiast dla wymagających będą dostępne wersje z zawieszeniem pneumatycznym, które dostosowuje się do prędkości, a w terenie może dodać 3 cm prześwitu. Samochód będzie wyposażony w 17- lub 18-calowe alufelgi w zależności od mocy silnika. Jeśli o tym mowa to pod maską znajdziemy silniki TDI V6 o mocy 204 KM oraz 258 KM, a także najsilniejszy TDI V8 z mocą o wartości 340 KM. Producent zaoferował model z silnikiem hybrydowym, czyli benzynowy z bezpośrednim wtryskiem i turbodoładowaniem V6 TSI o mocy 333 KM oraz silnik elektryczny o mocy 52 KM. Spalanie w tym modelu ma wynosić 8,2 l/100 km.
Nowy Touareg został wyposażony w system Start-Stop, funkcje żeglowania (silnik zostaje odłączony od skrzyni biegów po zdjęciu nogi z gazu) oraz układ kierowniczy Servotronic. Samochód zyskał także bardziej aerodynamiczny kształt. Ma to wpłynąć na mniejsze spalanie, co w samochodach tej klasy jest dosyć istotne.
Touareg będzie mógł łączyć się z siecią - zainstalowane oprogramowanie pozwoli na korzystanie m.in. z usług Google. SUV będzie też dostępny w wersji designerskiej R-line ze spoilerami, nakładkami na pedała oraz przyciemnionymi szybami. Nowością we wszystkich modelach są reflektory biksenonowe.
Ile trzeba mieć, by stać się właścicielem nowego VW? Ceny zaczynają się od 228 590 zł - tyle zapłacimy za model z silnikiem V6 TDI o mocy 204 KM. Natomiast najdroższa wersja to koszt rzędu 290 200 zł.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz