Masywny grill, blachy zabezpieczające podwozie, szerokie progi i grube opony - tak wygląda typowy samochód terenowy. Sprawdzimy, czy jedno z takich wizualnych akcesoriów off-road jest rzeczywiście przydatne, czy stanowi tylko designerski gadżet. Poszerzenia nadkoli są niezbędne, lecz nie zawsze.
Po co montować?
Modyfikacje samochodu terenowego zwykle zaczynają się od opon 4x4 i zawieszenia. Opona o jeden rozmiar większa niż fabryczna może zmieścić się w nadkolu, ale zmniejsza jego prześwit. Dlatego też montuje się wyższe zawieszenia, a skoro i więcej przestrzeni to można sobie pozwolić na jeszcze większą gumę. Wszystko jest w porządku, ale opona w takiej sytuacji może wystawać poza obrys pojazdu.
W takich sytuacjach stosuje się
poszerzenia nadkoli. Są to dodatkowe osłony, które montuje się do fabrycznych błotników. Wystająca opona jest nie tylko nieestetyczna, ale także prawnie zabroniona. Możemy po prostu dostać za to mandat.
Funkcje poszerzenia nadkoli
Szerokie nadkola nie tylko nadają pojazdowi offroadowy charakter, ale przede wszystkim chronią karoserie przed niebezpiecznymi odpryskami. Pracujące koło może z bardzo dużą prędkością wyrzucać drobne kamyki i odpadki spod opony. Szersze nadkole chroni lakier przed takimi uderzeniami. Co więcej osłania także innych użytkowników dróg przed wyrzucanymi drobinami.
Zbędny gadżet?
Trzeba zaznaczyć, że poszerzenia nadkoli to obowiązkowy element, gdy zamontowaliśmy
opony terenowe wystające poza błotniki. Wtedy w stuprocentach spełniają swoją rolą i są po prostu niezbędne. Zestaw 4 dodatkowych błotników to koszt rzędu 300 złotych. Dlatego trzeba to wziąć pod uwagę, gdy decydujemy się na takie modyfikacje.
W innym wypadku poszerzenia nie są konieczne i spełniają bardziej rolę wizualną niż ochronną. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę kwestię montażu. Założenie nadkoli to inerencja w karoserie. Montaż musi być więc wyokany profesjonalnie, a miejsce montażu zabezpieczone przed korozją.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz