poniedziałek, 30 października 2017

Jak przechowywać opony? 4 sprawdzone sposoby


Już za kilka miesięcy przyjdzie czas na zmianę opon z letnich na zimowe. By ogumienie przeznaczone na ciepły okres służyło nam jak najdłużej, powinniśmy wiedzieć, że przechowywanie przechowywaniu nierówne. Opon nie można bowiem byle jak “cisnąć w kąt”. Warto znać poniższe 4 sposoby na odpowiednie składowanie ogumienia. Przechowywanie opon we właściwy sposób jest bowiem równie ważne, co ich umiejętna eksploatacja.

1 - Poszukiwanie usterek

Zanim odłożymy opony na zimowy spoczynek, koniecznie przejrzyjmy je w poszukiwaniu ewentualnych usterek lub zanieczyszczeń. Usuńmy wszystkie obiekty, które znalazły się pomiędzy klockami bieżnika. Opony warto także zabezpieczyć specjalnym środkiem do pielęgnacji.

2 - Odpowiednie warunki

Miejsce, w którym przechowujemy opony (np. garaż) musi być nie tylko suche, ale także odizolowane od bezpośredniego światła słonecznego. Ważna jest także temperatura panująca w pomieszczeniu - nie może być ani za zimno, ani za gorąco (opony powinny być składowane w temperaturze pokojowej). Co szczególnie ważne, upewnijmy się, że w pobliżu nie ma urządzeń generujących ozon czy chemikalia, które mogłyby przenieść się na ogumienie, a także czy opony nie leżą koło źródła ciepła (np. kaloryfera czy grzejnika).

3 - Pozycja przechowywania opon bez felg

Jeśli przechowujemy opony bez felg, wystrzegajmy się wieszania ich na hakach czy stawiania na jednym boku (chyba, że będziemy obracać je mniej więcej co miesiąc w celu uniknięcia odkształceń). Gumy możemy położyć płasko na boku - pamiętajmy jednak, że podłoże musi być idealnie równe i oczyszczone z kamyków i innych drobnych elementów. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie jednak umieszczenie ich na specjalnych stojakach. Nie mogą to być oczywiście haki, bo opony odkształcą się w miejscu przylegania do felgi - to bardzo ważne!

4 - Pozycja przechowywania opon z felgami

W przypadku całych kół, czyli opon razem z felgami, przechowywanie jest nieco łatwiejsze. Tutaj możemy już bowiem użyć haków, pamiętając jednak, by koło było powieszone za felgę, a nie gumę. Oczywiście równie dobrze jak w poprzednim przypadku sprawdzą się specjalne stojaki. Takie opony można też składować jedną na drugiej.

Co jeszcze jest szczególnie ważne w przechowywaniu opon? 

Z pewnością należy zwracać uwagę na ciśnienie w ogumieniu (powinno ono być utrzymane na tym samym poziomie, co podczas eksploatacji). Właściwe składowanie gum pomoże nam utrzymać je w dobrej kondycji, co przedłuży ich żywotność, a nam zapewni większe bezpieczeństwo podczas jazdy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz